İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ TESTLERİ

İnşaat mühendisliğine bağlı yapı, deprem, yapı malzemeleri, geoteknik, zemin, kıyı ve liman, hidrolik vb. alanlarda çok sayıda laboratuvar testine ihtiyaç duyulmaktadır. 

Bu testlerin gerektirdiği yüksek kuvvet ve hassasiyet, servo-hidrolik yükleme sistemleri ve aktüvatörler ile sağlanmaktadır.   

TDG,  servo-test aktüvatörleri, sarsma tablaları, veri toplama sistemleri ve sensörler açısından inşaat mühendisliği laboratuvarları için çok yönlü teknik çözüm konusunda uzmanlaşmış tek üreticidir.Sarsma Tablası Testleri

Sarsma Tablası Testleri


Sarma Tablası testleri her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bu yöntem en gerçekçi deprem simülasyonunu ürettiği için, prestijli laboratuvarlar, büyük ölçekli sarsma tablası testlerini tercih etmektedir.

Çerçeve İtme-Çekme Testleri

Çerçeve İtme-Çekme Testleri

Betonarme veya çelik çerçevelere yatay aktüvatörle yavaş bir şekilde itme-çekme uygulanan, standart deneylerdir. Yapı elemanı üzerindeki düşey yükü temsil etmek için düşey yönlü aktüvatörler kullanılmaktadır. 

Çok Eksenli İtme-Çekme Testleri

Çok Eksenli İtme-Çekme Testleri

Yatayda birden fazla aktüvatörün kullanıldığı ve bir aktüvatörün deplasman-kuvvet verisinin diğerine göre otomatik ayarlanabildiği testlerdir. 

Yapı Malzemesi Testleri

Yapı Malzemesi Testleri

Yapı malzemelerin yatay veya düşey tekrarlı yüklemeye maruz bırakıldığı testlerdir. 

Gerçek Yapı Testleri

Gerçek Yapı Testleri

İnşaat Mühendisliğ testleri, laboratuvar dışında gerçek yapılara da uygulanabilmektedir. 

Yavaşlatılmış Deprem Testi (Pseudo-Dynamic)

Yavaşlatılmış Deprem Testi (Pseudo-Dynamic)

Kayıtlı bir depremin, küçük adımlar halinde ve her adımda yapının tepkisini ölçerek bir sonraki adımı belirleyecek şekilde uygulandığı testlerdir.