Erken Uyarı Sistemleri

P ve S Dalgaları

P ve S DalgalarıSismik dalgalar, yerkürenin içinde bulunan kaya tabakasının ani kırılmasıyla açığa çıkan enerji dalgalarıdır. Farklı yönlerde hareket eden çeşitli sismik dalga tipleri vardır. Deprem esnasında başlıca iki dalga türü ortaya çıkar. Bunlar cisim ve yüzey dalgalarıdır. Cisim dalgaları kaynaktan bütün yönlere doğru yayılarak yer içerisinde seyahat ederken, yüzey dalgaları hemen hemen her yerkürenin yüzeyine paralel bir şekilde yayılır. 


Depremin sismik enerjisi hem cisim hem de yüzey dalgalarıyla açığa çıkar.  Yerkürenin içinden ilerleyen P-Dalgaları , belli bir lokasyona S-Dalgalarından önce varır. P-Dalgaları en hızlı hareket eden sismik dalga türü olduğundan, bir sismik ölçüm istasyonunda en önce hissedilir. 

Saniyeler Önemlidir

Saniyeler Önemlidir

TDG- Erken Uyarı Sistemleri özel algoritmalara ve yapay zekâya dayalı en iyi çözümü sunmak için tasarlanmıştır. 
Yapı Bazında Erken-Uyarı

Kent Ölçeğinde Bölgesel Erken-Uyarı

Görsel ve Sesli İkazlar

Otomasyon Sistemi için Röle Çıkışları

Yanlış Alarm Eleme / Çok Noktalı Algılama

Öğrenebilir Özel Algoritmalar

Mobil Cihaz UygulamalarıÖzel Algoritmalar ve Yapay Zeka

Özel Algoritmalar ve Yapay Zeka

P-dalgaları S-dalgalarından yaklaşık 1,7 kat daha hızlıdır. Depremin merkezinden uzaklık arttıkça, P ve S dalgalarının gelişi arasındaki zaman farkı artar .


Deprem ulaşmadan önce bir erken-uyarı sinyali üretmek mümkündür. Erken uyarı sinyalin depremden kaç saniye önce olacağı farklı parametrelere bağlı olarak değişkenlik gösterir.
Böylelikle yıkıcı olan ana deprem şokundan belirli bir süre önce otomasyon sistemi üzerinden elektrik, gaz, asansör sistemlerini kapatmak, görsel ve sesli anonslar çalıştırmak ya da uygulamalar üzerinden geri sayım ve uyarı üretmek mümkün olmaktadır. 


Bunların yanında kent ölçeğindeki çözümlerde, Afet Koordinasyon, itfaiye, raylı taşıma, metro, havaalanı gibi operasyonel birimlerin gerekli önlemeleri alacak şekilde hazır hale getirilmesine da altyapı oluşturmaktadır.

İlgili ÜrünlereQUAKE-SMART

eQUAKE-SMART

İNCELE

eQUAKE-NOVA

eQUAKE-NOVA

İNCELE